Ražošanas process

Ražošanas process balstās uz pasaulē aprobētas tehnoloģijas pielietojumu. Produkts atbilst EN13706. Katram izstrādājumam tiek izsniegts izgatavošanas sertifikāts un atbilstības deklarācija. 

PULTRŪZIJA

PULTRŪZIJAS PROCESA PRIEKŠROCĪBAS

MEHĀNISKĀ APSTRĀDE

PULTRŪZIJA

Nepārtraukts tehnoloģisks process, kurā, velkot caur sakarsētu formu veidojošu filjēru ar termoreaktīviem sveķiem piesūcinātus stikla materiālus iegūst pilnīgi izveidotus stiklašķiedras kompozīta profilus ar sākotnēji uzdoto konfigurāciju. Filjērā notiek vadāms termoaktīvs sveķu polimerizācijas process.

Gatavie izstrādājumi satur 45 līdz 75 procentus stiklšķiedras pildvielas. Gatavam profilam nav vajadzīga papildus apstrāde. Izstrādājuma garums nav ierobežots un to nosaka patērētāja vajadzība un pasūtītāja transporta iespējas.

Ar pultruzijas metodi izgatavots stikla šķiedras kompozīts tiek ražots no austiem un neaustiem stikla šķiedras materiāliem(pildvielām) un dažādiem sveķiem(saistvielām). Šī metode dod iespēju projektēt izstrādājumus ar noteiktiem raksturlielumiem plašā strukturālo īpašību diapazonā.

Tipiskie struktūras izstrādājumi satur 45% līdz 75% pildvielas. Tāda tipa kompozīts tiek plaši pielietots pultrūzijas ražošanā. Tam piemīt standarta mehāniskās īpašības, kuras vajadzības gadījumā var mainīt. Piemēram, stiprības robežas var mainīt no 40MPa līdz 1000MPa, atkarībā no pildvielas, šķiedru orientācijas un sveķu izvēles.

Visbiežāk izmantojamais kompozīta tips ir E - stikls. Var izmantot arī citas pildvielas, bet tās ir dārgākas, tāpēc būvniecībā tiek izmantotas retāk.

MEHĀNISKĀ APSTRĀDE

Izgatavojot izstrādājumus no stiklašķiedras kompozīta ir izmantojami visi tradi-cionālie mehāniskās apstrādes veidi (virpošana, urbšana, frēzēšana, griešana). Caurumu izveidošanai var pielietot arī auksto štancēšanu.

Profilu šķērsai un gareniskai zāģēšanai lieto alumīnijam vai koksnei paredzētus stacionārus un pārnēsājamus ripzāģus, kā arī izmantojami attiecīgi rokas elektroinstrumenti. Lai iegūtu kvalitatīvu griezumu, tiek izmantoti ātri rotējoši ripzāģi ar griezējvirsmas dimanta pārklājumu, kuru griešanās ātrums ir vismaz 3000 m/min.

Urbšanai ar stacionārām urbjmašīnām vai rokas elektroinstrumentiem izmanto urbjus ar dimanta vai elbora (nitrītbora) griezējvirsmas pārklājumu. Ieteicamais urbja griešanās ātrums 45 līdz 150 m/min. ar padevi - 0.05 līdz 0.10 mm/apgr.

Virpošanu, frēzēšanu un vītņu griešanu veic uz metālapstrādes darbagaldiem, pielietojot griežņus ar dimanta, elbora vai korunda griezējplātnītēm. Ieteicamais griežņu griešanās ātrums 180 līdz 300 m/min. Individuālā ražošanā var izmantot cietmetāla vai ātrgriezēja tērauda griežņus, frēzes un urbjus.

Slīpēšanu un virsmas gludināšanu veic uz speciāliem stikla šķiedras kompozīta materiālu apstrādes darbagaldiem vai rokas elektroinstrumentiem. Virsmas apstrādei lieto papīra vai audekla pamatnes abrazīvlentu ar graudainumu no 40 līdz 100, vai abrazīvripas ar korunda pārklājumiem.

Pie visiem mehāniskās apstrādes veidiem instrumenti dzesējami un skaidas aizvācamas ar saspiesta gaisa strūklu.

Darba vietai, skaidu un putekļu aizvākšanai, jābūt aprīkotai ar vietējo un lokālo sūcējventilāciju un putekļu savācēju. Strādniekiem, kas veic stiklašķiedras kompozīta materiālu mehānisko apstrādi, jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi (cimdi, respirators, brilles utt.) atbilstoši darba aizsardzības normām un noteikumiem. 

PULTRŪZIJAS PROCESA PRIEKŠROCĪBAS
Process nodrošina maksimālu elastību profilu dizaina izraudzīšanā.
Kompozītam var piešķirt noteiktus izturības parametrus piemēram: ugunsiturībai, dažādas fizikāli mehāniskās īpašības, elektriskai izturībai un citas.
Profila krāsa ir viendabīga visā šķērsgriezuma garumā, tāpēc daudzos gadījumos ekspluatācijas laikā nav nepieciešama profila turpmāka papildus krāsošana.
Stiklšķiedras kompozīta profiliem piemīt ļoti laba adhēzija, tāpēc tie ir viegli krāsojami.
. Pultrūzijas procesā var izgatavot kā vienkāršus, tā arī sarežģītus profilus.
Tas būtiski atvieglo konstrukciju komponentu turpmāko montāžu. Izmantojot šādus profilus, uzlabojas gatavo izstrādājumu un struktūru kvalitāte.
Image description text